Dom parterowy czy piętrowy - projekty domów LIPIŃSCY

150x110

Bankier.pl: Pytanie  o przewagę domu parterowego nad piętrowym lub odwrotnie nie jest dla Państwa rzadkością, prawda?
Nie jest - rzeczywiście  to jedno z najczęściej zadawanych nam pytań. Ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi na nie. To raczej architekt powinien zadać kilka kluczowych pytań inwestorowi – ile osób ma mieszkać w takim domu, czy są to dzieci, czy osoby starsze, jakie są oczekiwania mieszkańców, no i bardzo ważne – jakie są zapisy w warunkach zabudowy i jaką szerokość ma działka. Dopiero odpowiedzi na te pytania są wskazówką, jaki dom będzie w danej sytuacji lepszy.

Na bazie tylko Państwa obserwacji wybory klientów skłaniają się z biegiem czasu ku różnym kierunkom?
Jeśli chodzi o wybór między domem parterowym, a piętrowym – nie można mówić o modzie na któryś z nich.
Moda dotyczy raczej pewnych typów domów. Na przykład jeszcze kilka lat temu ogromnie popularne były projekty w stylu dworków, a od niedawna Polacy częściej budują proste, nowoczesne domy. Obecnie zapanowała też moda na „energooszczędność” – temat coraz bardziej popularny, dodatkowo wspomagany formalnymi wytycznymi.  A wracając do pytania o wybór klientów pod kątem domu parterowego, czy z użytkowym poddaszem, wszystko zależy od preferencji inwestora, ograniczeń wynikających z warunków zabudowy i tego, jaką ma działkę.

Która opcja dziś częściej wygrywa?
Wydaje mi się, że jednak dom z użytkowym poddaszem. Klienci częściej kupują właśnie takie projekty. Działki są coraz droższe, liczy się więc każdy m2 jej powierzchni, a na niewielkiej działce łatwiej wybudować funkcjonalny dom z użytkowym poddaszem. Ale inwestorzy pytają też o niewielkie parterówki.

Projektów domów którego typu na rynku jest więcej?
Zdecydowanie więcej jest projektów domów z użytkowym poddaszem.

Ceny są różne także pod tym względem czy nie zależą od samej liczby kondygnacji?
Ceny nie zależą od liczby kondygnacji. Na koszt projektu wpływa raczej jego wielkość, bryła, konstrukcja, zastosowane rozwiązania, technologia, w jakiej został zaprojektowany. Projekty domów w tradycyjnej technologii są tańsze od projektów energooszczędnych, a te z kolei – od pasywnych. Analogicznie projekty domów prostych, z dwuspadowym dachem, są tańsze niż budynki o rozrzeźbionej bryle, z dachem wielospadowym, z lukarnami, podcieniami itp.

Od ustalenia czego ma zacząć klient, który stoi przed podobnym dylematem? Rozmiar i kształt działki będzie wyrocznią?
Działka ma istotne znaczenie – jej wielkość i kształt mogą determinować wybór gotowego projektu. Inwestora mogą ograniczać  także warunki zabudowy, w których określona może być wysokość kondygnacji, szerokość elewacji, kąt nachylenia dachu itp. Spotykamy się z dwiema sytuacjami – pierwsza, kiedy inwestor ma już działkę. Wtedy musi szukać domu zgodnego z wytycznymi zapisanymi w warunkach zabudowy. Druga to taka, gdy  klient nie posiada jeszcze działki i najpierw wybiera projekt. W takim przypadku łatwiej wybrać dom niemal „szyty na miarę”, zgodny z oczekiwaniami, i zależnie od wymagań – parterowy lub z użytkowym poddaszem.

Rozprawmy się też może od razu z mitem: parterowy dom to wyższy niż w domu piętrowym o tej samej powierzchni koszt dachu, a więc rozwiązanie bardziej kosztowne?
To, że dach w domu parterowym jest droższy to nie mit, to fakt. Głównie ze względu na jego większą powierzchnię. Ale z kolei w parterówce niższy jest koszt stropu, ponieważ zamiast stropu wylewanego, czy gęstożebrowego, można wykonać strop drewniany.

Porównajmy dwa domy o zbliżonej powierzchni – parterowy i piętrowy. Które koszty budowy będą wyższe przy realizacji domu parterowego?
W przypadku domu parterowego droższe będą takie elementy jak dach i fundamenty (co jest związane z powierzchnią zabudowy). Większy także będzie koszt ewentualnego podpiwniczenia budynku parterowego. Odchodzi natomiast koszt schodów, wspomnianego już wcześniej stropu, a także koszt okien dachowych i koszt wykończenia poddasza.  

Czy to prawda, że porównując dwie podobne techniki i grupy materiałów do budowy, konstrukcja piętrowa oznacza znacznie wyższy koszt fundamentów, które muszą utrzymać całość na swoich barkach?
W przypadku budownictwa jednorodzinnego nie ma to większego znaczenia, bo obciążenia porównywalne są w obu typach domów.

Mówi się, że dom piętrowy nie jest najlepszym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych – z wiadomych względów. Jakie jeszcze kwestie trzeba sobie indywidualnie przemyśleć?
Czy budynek parterowy, czy z użytkowym poddaszem – każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Rzeczywiście dom parterowy może być polecany rodzicom z małymi dziećmi, czy seniorom, gównie ze względu na brak takich barier jak schody. Z tego powodu osobom niepełnosprawnym też będzie wygodniej w nim mieszkać. W parterówce można również nieco łatwiej zaaranżować wnętrza, wydzielić jakieś dodatkowe pomieszczenia. Natomiast w domu z użytkowym poddaszem naturalnie łatwiej jest oddzielić strefę ogólnodostępną – zazwyczaj parter, i strefę prywatną – poddasze. Często jest tak, że rodzice całe poddasze przeznaczają dla dzieci, a swoją sypialnię lokują na parterze. Z kolei niektórzy z mieszkańców mają poczucie, że na poddaszu bezpieczniej się śpi. Ale są to bardzo indywidualne opinie. Faktem natomiast jest, że w przypadku domu z użytkowym poddaszem łatwo można zamknąć górę, minimalizując koszty ogrzewania. Często dzieje się tak w przypadku, gdy dzieci opuszczają rodzinny dom i rodzice nie potrzebują tak dużej, jak dotychczas, przestrzeni.

Mówi się, że dom parterowy jest tańszy w utrzymaniu, przy czym podobno ta zasada obowiązuje tylko przy metrażu do ok. 130 mkw.? Na jakiej zasadzie ustalono taką zależność?
Nie znam takiej zasady. Sądzę, że najważniejszym kryterium kosztów utrzymania (właściwie ogrzewania) jest po prostu kubatura budynku. Poza tym bilanse energetyczne mniej korzystne wychodzą właśnie dla domów parterowych. Dom z użytkowym poddaszem zazwyczaj ma bardziej zwartą bryłę, więc jego ogrzewanie może być tańsze. Mówiąc bardziej fachowo - ma on korzystniejszy współczynnik A/V, czyli stosunek powierzchni i przegród zewnętrznych do kubatury.

 

 

DOM PARTEROWY

DOM PIĘTROWY

Dla kogo?

Rodziny z dziećmi, seniorzy, osoby niepełnosprawne

 

Komu się nie poleca?

Osobom z trudnością w poruszaniu się,

Inwestorom, którzy mają wąską działkę

 

Czy projekt takiego domu jest elastyczny?

Można bardziej elastycznie zaplanować zaaranżować wnętrza.

Budowa jest raczej jednoetapowa.

Budowa może być dwuetapowa. Najpierw jeden etap (parter), następnie na spokojnie poddasze (2 etap). Dobre rozwiązanie dla osób, które chcą jak najszybciej zamieszkać w budynku.

Które elementy budowy są droższe

fundamenty, dach, ewentualnie podpiwniczenie

Strop, okna dachowe

Które elementy budowy są tańsze

Schody (ich brak), strop

Dach, fundamenty

Wymagania działki

większa szerokość

Może być realizowany na węższej działce


Dziękuję,
Malwina Wrotniak, Bankier.pl

Więcej informacji: Projekty domy http://lipinscy-projekty.pl
Warto zobaczyć: http://www.rekuperatory.pl/, http://www.rekuperatory.pl/dowiedz-sie-wiecej/wentylacja-grawitacyjna-czy-mechaniczna, http://www.rekuperatory.pl/oferta/centrala-wentylacyjna, place zabaw, samochody, opinie